Ulotki Velo Baltica
Szlak biegnie wokół Morza Bałtyckiego na łącznej długości ponad 8,5 tys. km. Na terenie gminy Mielno jego przebieg niemal w całości pokrywa się z pieszym Szlakiem Nadmorskim, który wchodzi w skład długodystansowej trasy E9 z Portugalii do Estonii.
szlak_wokol_baltyku_000

Velo Baltica / Międzynarodowy Szlak Rowerowy R-10/

Etap 3: Kołobrzeg - Mielno

Kołobrzeg to miasto uzdrowiskowe, w którym występują źródła wody mineralnej, solanki oraz borowiny. Utworzony został również park uzdrowiskowy. Jest jedną z najstarszych osad na Pomorzu Zachodnim. Jednym z nadmorskich obiektów jest molo o długości ok. 220m, będące najdłuższym żelbetowym molem w Polsce. Innym z obiektów jest wybudowana 1946 r. latarnia morska. W Kołobrzegu warte odwiedzin jest również Muzeum Oręża Polskiego, Reduta Bagienna oraz Centrum Atrakcji Wojskowych Bastion. Kołobrzeg to również węzeł tras rowerowych Velo Baltica (nr 10) oraz Starego Kolejowego Szlaku (nr 15), którym możemy dojechać na południe regionu.

Odcinek Pleśna - Mielno został ukończony w 2019 r. Wybudowano cztery nowe asfaltowe odcinki i całość oznakowano.
Przejeżdżając przez miejscowość Gąski, warto udać się ok. 8km na południe do miejscowości Dobrzyca, w której znajdują się Ogrody Tematyczne Hortulus, stanowiące unikatowe miejsce wypoczynku, rozrywki oraz edukacji przyrodniczej.

Etap 4: Mielno - Darłowo

Kolejną z większych miejscowości na trasie Velo Batlica jest Mielno, którego jedną z atrakcji jest m.in. licząca blisko 2km Promenada Przyjaźni. To w tej miejscowości, od 2004 r. odbywa się coroczny, cieszący się rekordowymi frekwencjami, Międzynarodowy Zlot Morsów. Symbolem tych zlotów jest Pomnik Morsa, który został umieszczony przy głównym wejściu na plażę. W Mielnie znajduje się kolejny węzeł tras rowerowych. Kierując się na południe, Starym Kolejowym szlakiem któremu przypisano nr 15A, dotrzemy m.in. do Koszalina oraz Białogardu.

Pozostając na trasie Velo Baltica, kierując się ok. 10km mierzeją oddzielającą Jezioro Jamno od Morza Bałtyckiego przejedziemy m.in. przez miejscowości Łazy, Osieki oraz Iwięcino. Odcinek Łazy - Iwięcino przebiega w większości po nowych drogach rowerowych, które zostały oddane do użytku w 2018 r., odcinek ten zyskał także nowe oznakowanie.

Atrakcje na szlaku:

  • Zabytkowe domy w Chłopach – dawne chaty rybackie, związane z historią wsi. Dziś wiele z nich jest oznakowanych tablicami informacyjnymi, dzięki którym turyści mogą cofnąć się w czasie o 100 lat i zobaczyć, jak wyglądała wieś w okresie poprzedzającym II Wojnę Światową.
  • Mierzeja Jamneńska – pas lądu pomiędzy miejscowościami Mielno i Łazy, o długości ok. 5 km i szerokości 250-800 m, oddzielający wody jeziora Jamno od Morza Bałtyckiego.
  • Rezerwat przyrody „Łazy”, chroniący cenne ekosystemy torfowiskowe i bagienne. Powierzchnia rezerwatu wynosi ok. 220 ha. Wśród rzadkich gatunków roślin występują tu m. in. storczyk Fuchsa i woskownica europejska.

Do pobrania: http://rowery.wzp.pl/sites/default/files/ev10.pdf