Gmina Mielno jest prężnie działającą gminą nadmorską, która z każdym rokiem rozwija się turystycznie, pierwsze wzmianki o Mielnie pojawiają się już w XIII wieku. Jednak potencjał turystyczny na terenach dzisiejszej gminy rozkwitł dopiero w XIX wieku, wtedy też powstały pierwsze hotele i uzdrowiska. Na tamten czas tylko letnie miesiące rozwiały Mielno i okolice pod względem turystycznym. Dziś Gmina Mielno jest piękna i ciekawa o każdej porze roku nawet zimą nie brakuje spacerowiczów spragnionych zimowych wrażeń w nadmorskich miejscowościach. W tym artykule pokażemy Wam przykładowe trasy zwiedzania pieszo lub rowerowo naszej gminy oraz atrakcje, zabytki, które pozostają otwarte przez cały rok.

Między jeziorem, a morzem

Przygodę w Mielnie i os. Unieściu zaczynamy od najstarszego symbolu Mielna czyli przy pomniku Jelenia, który znajduje się przy Urzędzie Miejskim – ul. B. Chrobrego 10. Ufundowany został w okresie międzywojennym, przez jednego z ziemian, na pamiątkę udanego polowania.

Następnie udajemy się w stronę osiedla Unieście trasą przy jeziorze Jamno, za parkingiem Urzędu Miejskiego i supermarketu Biedronka wchodzimy na dróżkę przy jeziorze kierując się znakiem rowerowym na Darłowo. Idąc drogą około 1,5km miniemy:  pomost, z którego w wakacje odpływa statek „Mila” czy domki na wodzie.

Dochodzimy do większego pomostu już w osiedlu Unieście przy ul. Prądno, z którego w wakacje odpływa statek „Julek”, udajemy się na ul. 6 marca w kierunku restauracji Harem stamtąd jest już tylko 750 m do przystani rybackiej znajdującej się na ul. Rybackiej. Oprócz pamiątkowego zdjęcia przy kutrach rybackich, codziennie otwarte są tam również sklepy, w których można zaopatrzyć się w świeżą bądź wędzoną rybę! Z przystani rybackiej kierując się w stronę ul. Wydmowej dochodzimy do pomnika Kotwicy, postawionego “Ku pamięci tych co nie wrócił z morza”. Kierując się na południe, na ul. Morskiej 1 znajduje się Kościół Matki Bożej Gwiazdy Morza. Wybudowany w latach 80. XX wieku.

Promenadą do Mielna

Wracając wybieramy drogę wzdłuż morza, z ul. Wydmowej kierujemy się na ul. Pogodą, gdzie wchodzimy na promenadę. Spacer plaża może być niemożliwy w niektórych fragmentach plaży z powodu przebudowy wybrzeża, dlatego na spacer najlepiej wybrać promenadę. Na wysokości ul. Gdańskiej na promenadzie znajduje się pomnik Lotników, pomnik poświęcony jest pilotom wojskowym, którzy we wrześniu 1987 r. zginęli tragicznie w katastrofie lotniczej w trakcie lotu treningowego.

Następnie promenadą kierujemy się cały czas prosto, aż do pomnika Morsa na ul. Kościuszki, a potem wzdłuż deptaku do małego Morsika Hilarego znajdującego się przy fontannie na ul. Kościuszki.

UWAGA! DO 15.04.2022 PROMENADA ZAMKNIĘTA!

Leśną Pętla Przygód i Tajemnic do Chłopów

Kolejną przygodę rozpoczynamy na ul. Kościelnej od wejścia do lasu przy Grodzisku Słowiańskim. Przy drewnianej łodzi kierujemy się na lewo, na trasie zobaczymy m.in.  bunkry, rzeźby szyszek czy orzecha. Możliwe jest zejście z drogi głównej, aby zobaczyć polane mchów. Wszystkie atrakcje Leśnej Pętli pokazane są na  https://cit.mielno.pl/dokumenty-do-pobrani/mapa-lesna-petla-przygod-i-tajemnic/

 

Od drewnianej łodzi cały czas prosto dochodzimy/dojeżdżamy do miejscowości Mielenko, po lewej stronie miejska siłownia gdzie możemy zregenerować siły. Wracają na leśną drogę kierując się ku miejscowość Chłopy po drodze trafimy na obelisk 16-tego południka.

Jest to kamień o masie ponad 5 ton wydobyty z pobliskiego pola. Znajduję on się w miejscu gdzie przebiega 16 południk Po wyjściu z drogi leśnej wychodzimy na ul. Kapitańską idąc/jadąc prosto kierujemy się na ul. Portową, aby zobaczyć kolejny pomnik Kotwicy – „Ku pamięci tych, którzy nie wrócili z morza”. Kierując się na zachód plażą dochodzimy/dojeżdżamy do przystani rybackiej w Chłopach i dwupoziomowego molo, które mierzy 90 m.

Na przytani rybackiej również można zaopatrzyć się w produkty rybne. Kolejnym punktem przygody jest pomnik Rybaka, aby tam się dostać musimy pokonać około 400m z ul. Kapitańskiej skręcić w prawo i dotrzeć do ul. Morskiej, tam waszym oczom ukaże się łódź rybacka z rybakiem.

Skarbnica Wioski Rybackiej i historyczna aleja lip

Z poprzedniego miejsca kierujemy się na południe i za około 700 m po lewej stronie zobaczycie Skarbnice Wioski Rybackiej w Chłopach. Jest to multimedialne muzeum prezentujące lokalne pamiątki oraz historię rybactwa. W budynku znajdują się pamiątki związane z tradycjami rybackimi, ekspozycje poświęcone Morzu Bałtyckiemu. Zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem od poniedziałku do piątku w godzinach 10:00,12:00,14:00. Więcej na https://skarbnicachlopy.pl/ .

Po wizycie w muzeum kierujemy się w stronę ul. Lipowej, między Mielenkiem, a Mielnem licząca długość 2,3 km trasa asfaltowa prowadzi przez zabytkową aleję lipową. Drzewa, które ujrzycie mają ponad 150 lat. Aleja jest korytarzem ekologicznym, łączącym wspomniane miejscowości oraz wchodzi w skład systemu regionalnych zadrzewień alejowych, mających uwarunkowania historyczne.

Przedostatnim przystankiem wycieczki jest małe lapidarium, które znajduje się na końcu cmentarza komunalnego na ul. Kościelnej w Mielnie. Znajdują się tam pozostałości cmentarzu ewangelickim, który istniał od XIX wieku do 1945 roku. W ostatnich latach zebrano ocalałe ich elementy i utworzono lapidarium. Przed nim położono głaz narzutowy z tablicą i inskrypcją w językach polskim i niemieckim z przesłaniem „Pamięć o tych, co odeszli, świadczy o nas”. Ostatnim miejscem, które odwiedzimy na tej trasie to XV wieczny gotycki Kościół pw. Przemienienia Pańskiego. Więcej o historii kościoła na http://www.mielno.koszalin.opoka.org.pl/pages/page/historia.html

W związku z dużymi odległościami i niektórymi fragmentami drogi, które prowadzą przez drogę samochodową tę trasę najlepiej pokonać rowerem.

Leśne Łazy

Kolejną wycieczkę tym razem rowerem zaczynamy od drogi rowerowej za Urzędem Miejskim w Mielnie, numer drogi rowerowej – r10 i r13 i kierujemy się w stronę Łaz.

Po około 5 km dojeżdżamy do ul. Pontonierów tam kierujemy się do głównej ul. Gen. S. Maczka i skręcamy w prawo i po około 1,5 km waszym oczom ukaże się piękny Kanał Jamneński. Kanał został zbudowany w 1890 r., przecinający Mierzeję Jamneńską i łączący jezioro Jamno z Bałtykiem. Długość 0,7 km, szerokość 20 m.  W czasie sztormu poprzez kanał rocznie dopływało do jezioro nawet 25 mln m3 wody morskiej. Aby temu przeciwdziałać, w 2013 zbudowano wrota sztormowe – zamykające się automatycznie podczas sztormów, natomiast w 2015 postawiono w morzu betonowo-stalowy falochron osłonowy o długości 200 m i wysokości 5 m, który za zadanie ma ochronić Jamneński Nurt przed silnymi falami podczas sztormów

Następnie kierujemy się ponownie w stronę Łaz przez ul. Mieleńską (odcinek około 5 km) do tarasu widokowego i do trzeciego już pomnika Kotwicy. Ponownie wracamy do ul. Leśnej skręcamy w lewo i kierujemy się około 4 km do Rezerwatu Przyrody Łazy.

 

Sarbinowo- Gąski

Przez leśną drogę z Mielna dostajemy się do Sarbinowa.  Pierwszym przystankiem jest neogotycki Kościół pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny z XIX wieku. Kościół charakteryzuje się strzelistą, dobrze widoczną z daleka, wieżą o łącznej wysokości ok. 40 m, która niegdyś pełniła również funkcję sygnalizacyjną, jak i widokową. Więcej na temat kościoła na https://parafia-sarbinowo.webs.com/historiakosciola.htm .

Z kościoła kierujemy się ul. Nadmorską do promenady, za sklepem Dino w prawo i prosto. Po spacerze sarbinowską promenadą kierujemy się do miejscowości Gąski, droga do latarni morskiej ma około 5 km. Ul. Nadbrzeżną idziemy/jedziemy prosto w stronę Gąsek po około 1 km skręcamy w prawo w kierunku baru Ada, dalej prosto. Po 4 km z ul. Nadmorską skręcamy w ul. Latarników, z której widzimy już latarnię morską.  Latarnia została zbudowana na przełomie 1877/78 r. i jest drugą co do wielkości latarnia morską na Pomorzu Zachodnim. Na jej szczyt prowadzi 190 schodów, latarnia morska poza sezonem letnim możliwa do zwiedzania po uprzednim telefonie do latarnika pod numerem telefonu : 604 803 266.