🌊Witajcie w czternastym tygodniu #historycznepiątki , dzisiaj wyjątkowo publikujemy w poniedziałek. Dzisiaj o królu, który stał się piratem…🏴‍☠️

Urodził się w 1382 roku na darłowskim zamku nie jako Eryk, a Bogusław. Syn księcia słupskiego Warcisława VII i Marii Maklemburskiej. Od strony matki miał powiązania z duńską dynastią zasiadającą na tronie. Zaraz po narodzinach Bogusława rozpoczęto projekt unii kalmarskiej (unia personalna pomiędzy Danią, Szewcją i Norwegią) pod  panowaniem młodego Bogusława.

Jednak warunkiem koniecznym do jego spełnienia stała się… zmiana imienia. W miejsce pomorskiego imienia zdecydowano się na powszechnie znane i pozytywnie kojarzone w Danii, Norwegii oraz Szwecji – Eryk. I tak w 1388 roku mały książę przybył do Kopenhagi, aby w 1396 roku zostać królem Danii, a roku później stać się władcą trzech królestw – Danii, Szwecji i Norwegii.

Jako władca prowadził liczne wojny, w tym z księstwem Holsztynu i z Hanzą, których podłożem była walka o polityczną i handlową dominację na Bałtyku.

Wojny prowadzone przez Eryka spowodowały upadek handlu bałtyckiego i obciążenie ludności wysokimi podatkami. Niezadowoleni z jego rządów Szwedzi rozpoczęli w 1434 roku powstanie przeciwko Erykowi. Co doprowadziło do jego detronizacji w 1435 roku.  W 1439 roku utracił tron duński, a w 1442 roku także norweski na rzecz swego kuzyna, Krzysztofa Bawarskiego z rodu Wittelsbachów. Jako wygnaniec osiadł na Gotlandii na zamku Visby. Tam stał się piratem atakującym statki znienawidzonej Hanzy. W 1449 roku powrócił do Księstwa Pomorskiego. Ponownie zamieszkał na darłowski zamku i objął panowanie po zmarłym kuzynie.

Jak legenda głosi na zamku w Darłowie ukryty jest skarb Eryka. Podczas ucieczki z Gotlandii skarb przewieziono przez Bałtyk siedmioma okrętami wojennymi. Dwa statki pełne skarbów zatonęły przed Darłowem, ale pozostałe dotarły do celu. Tak przynajmniej mówi legenda. Dowodem może być znalezienie złotego gołębia, podczas renowacji książęcej krypty. Wśród skarbów były przedmioty o ogromnej wartości m.in.: legendarny jednorożec naturalnej wielkości ze szczerego złota, złota gęś, postacie Chrystusa i 12 apostołów o wysokości dziecka, monstrancja z arabskiego złota, srebrne i złote nakrycia stołowe i mnóstwo biżuterii. Jednak skarbu nadal nie udało się znaleźć… myślicie, że król Eryk go porządnie ukrył czy skarb to tylko legenda?

Zobaczcie jak wygląda Zamek w Darłowie – https://www.youtube.com/watch?v=xBNogL7mqu0

Na stronie „Poznaj Historię” możecie odsłuchać, krótkich słuchowisk o pomnikach darłowskich m.in.: o królu Eryku i jego skarbie – https://www.poznajhistorie.pl/monument/darlowo-armagnac#monuments

Źródła:

https://darlowo.naszemiasto.pl/wladal-cala-skandynawia-eryk-pomorski-czyli-od-krola-do/ar/c13-8983459

https://gk24.pl/historia-ukryty-skarb-w-darlowie-prawda-czy-legenda/ar/c15-14978964 https://zamek.szczecin.pl/ksiaze-slupski-eryk-i-pomorski-1382-1459/