Może nie nazwalibyśmy tego morsowaniem, ale podwalinami do morsowania czyli zalecenia  Hipokratesa z IV w. P.n.e. w celu zmniejszenia obrzęku lub bólu. Hipokrates zalecał obmywać lub namoczyć obrzęki, stłuczenia w zimnej wodzie.

Pisząc o historii morsowania, należy także wspomnieć o rytuałach religijnych krajów prawosławnych , gdzie podczas Dnia Chrztu Pańskiego wyznawcy zanurzają się w jeziorach i rzekach z zimną wodą. Zimna woda i morsowanie jest też nieodłącznym elementem tradycji skandynawskiej – tam morsowanie połączone jest  z saunowaniem. Jednak w Polsce kąpiele w zimnej wodzie mają charakter rekreacyjno – leczniczy.

Na terenach Polski pierwsze wzmianki na temat kąpieli w zimnej wodzie pojawiają się w XVI wieku. Nadworny lekarz króla Zygmunta Augusta –  Józef Struś propagował zimne kąpiele jako medykament w poprawie leczenia. Bardzo ważnym elementem rozwoju kąpieli morskich było stworzenie kąpielisk w nadmorskich kurortach z początkiem XX wieku. Z czasem kąpiący się miłośnicy letnich kąpieli zapragnęli zażywać kąpieli i zimą. Popularność na świecie morsowanie zyskało dopiero w latach 50. XX wieku, a w Polsce – w latach 90. Do tego czasu natomiast każdy mógł spróbować morsować jedynie w zimnej wodzie we własnej wannie.

Najstarszym klubem morsowym w Polsce jest Gdański Klub Morsów założony w 1975 roku. Gminę Mielno od 2006 roku reprezentuje Mieleński Klub Morsowy Eskimos. Należy do niego około 22 morsów i foczek. Reprezentowali Gminę Mielno na zawodach  sportowych m.in. na Wolinie podczas Pucharu Polski czy w Tallinie (Estonia) podczas Mistrzostw Świata. Na swoim koncie mają ponad 200 medali o randze polskiej, europejskiej i światowej. Już w tym roku zdążyli zgarnąć 4 medale podczas Pucharu Świata w Gdyni. Sezon morsowy rozpoczyna się w listopadzie, a kończy w maju. Mieleńscy miłośnicy zimnych kąpieli spotykają się w każdą niedzielę o godzinie 12:00 przy hotelu Meduza w Mielnie (ul. Nadbrzeżna) i wspólnie biorą kąpiel. Każdy może dołączyć do klubu, wystarczy podejść w dniu kąpieli do morsów lub skontaktować się z nimi poprzez Facebooka – mówi członek Mieleńskiego Klubu Morsów Eskimos Zbigniew Choiński.

Pierwszy zlot w Mielnie odbył się w 2004 roku i został zorganizowany spontanicznie, prawie w 3 tygodnie przez grupę sympatyków zimnych kąpieli z Koszalina i lokalnego działacza Hilarego Kubsha. Obecne zloty, są tworzone i planowane praktycznie zaraz po zakończeniu poprzedniego i trwają, aż 4 dni! Podczas, których morsy biorą udział w różnych konkurencjach sportowych lub mogą wylegiwać się w ciepłych balach na zewnątrz.. To co wyróżnia każdy zlot to temat przewodni każdej imprezy. W tym roku jest to „Cyrk na wodzie”. Z każdym rokiem widzimy wzrost zainteresowania morsami po liczbie przyjeżdżających do Mielna. W roku 2020 podczas zlotu do wody weszło 6000 morsów, (podczas pandemii w 2021 nie odbył się oficjalny zlot morsów), 2022 roku – 8576 a w 2023 roku – 8893. Czy w tym roku padnie kolejny rekord? Na to liczymy! Nie mamy wątpliwości, że Zlot Morsów stał się nieodłącznym elementem Gminy Mielno jak i całego Pomorza Zachodniego, na które w drugi tydzień lutego zjeżdżają się morsy z Polski jak i zza granicy.

 

https://zlotmorsow.mielno.pl

Informacje dot. Klubu Eskimos od Zbigniewa Choińskiego

https://www.polskieradio.pl/10/2773/artykul/2615738,morsowanie-hartowanie-ciala-i-ducha