turystyka rowerowa, a gmina mielno

Na przestrzeni ostatnich lat turystyka rowerowa stała się jedną z czołowych form spędzania wolnego czasu. Dlatego nadmorskie samorządy starają się poprawiać infrastrukturę oraz wprowadzać coraz to nowe projekty rowerowe. Dzieje się też tak w Gminie Mielno, przez miejscowości w Gminie Mielno przebiegają większe trasy m.in. trasy Velo Baltica czy Stary Szlak Kolejowy. Nie brakuje tutaj także, mniejszych lokalnych tras takich jak Szlak Pałaców, Czerwony Szlak Nadmorski czy Szlak Mierzei Jamneńskiej. W 2019 roku ramach projektu rowerowego powstały 4 odcinki o łącznej długości ok. 9 km:
– Pleśna – Gąski ok. 2,8 km , Gąski-Sarbinowo – ok. 1,3 km
– Sarbinowo – Chłopy – ok. 0,8 km
– Chłopy – Mielenko – Mielno – ok. 4,2 km

W sezonie 2021 powstały kolejne części drogi przy ulicach Lechitów i Północnej. W ubiegłym roku (2021) Gmina Mielno została dwukrotnie wyróżniona przez Badania Klimatu Rowerowego 2020 w dwóch kategoriach 1. miejsce w kategorii – COVID-19, a jazda rowerem oraz   1. miejsce w kategorii – najlepszy wynik.

dlaczego gmina mielno jest atrakcyjna dla rowerzystów?

Gmina leży pomiędzy Jeziorem Jamno, a Morzem Bałtyckim, dodatkowo lasy stanowią 653,6 ha co stanowi ponad 10% powierzchni gminy. Największy, jednolity kompleks leśny o powierzchni ok. 400 ha znajduje się w miejscowości Łazy. Droga wzdłuż jeziora Jamno w kierunku Łaz prowadzi do m.in. do Darłowa – fragment szlaku EuroVelo, a leśna droga z Mielna w stronę Kołobrzegu ciągnie się przez miejscowości Mielenko, Chłopy, Sarbinowo czy Gąski.

zakup map

Jesteś rowerzystą i chcesz odwiedzić Gminę Mielno, ale nie masz map? Mapy to twoje hobby? W takim razie zapraszamy Cię do Punktu Informacji Turystycznej w Mielnie (czynny od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-16:00) tu każdy najdzie coś dla siebie. Posiadamy mapy płatne,darmowe, najbliższej okolicy jak i dalszych miejsc m.in. Mapę „Velo Baltica na Pomorzu Środkowym”, Mapę „Szlaki rowerowe Powiatu Koszalińskiego”, Mapy „Stary Szlak Kolejowy”, fragmenty map „Trasa Pojezierzy Zachodnich” czy fragment mapy „Blue Velo”.

Według licznika rowerzystów od początku roku 2022 w Sarbinowie przez punkt liczący przejechało 1114 rowerzystów! https://data.eco-counter.com/public2/?id=100053565

Więcej szlaków na : http://www.mielnolot.pl/szlaki-turystyczne https://cit.mielno.pl/szlaki-p//
www.rowery.wzp.pl
Inwestycje dostępne na : http://www.inwestycje.mielno.pl/
Niektóre mapy dostępne są również w wersji elektronicznej : https://cit.mielno.pl/dokumenty-do-pobrania