🌊 Witajcie w siedemnastym tygodniu #historycznepiątki ⌛🍠

Historia danego regionu to także, jego potrawy… a więc zaczynajmy!

Kuchnia Pomorza Zachodniego jest bogata w smaki i tradycje, które przez wieki kształtowały się pod wpływem różnych kultur i etniczności. Kaszubskie, niemieckie, pomorskie i kresowe wpływy są tu szczególnie widoczne.

Kaszubskie potrawy charakteryzują się obfitością ryb, ziemniaków, kapusty i kaszubskiego sera. Popularne dania to między innymi kartacz (kluski nadziewane mięsem) czy kaszubski barszcz z krokietem. Wpływy niemieckie są zauważalne zwłaszcza w zachodniej części Pomorza. Niemieckie dania, takie jak knedle, schabowy czy zrazy, z powodzeniem zagościły w lokalnej kuchni. Pomorskie tradycje kulinarne łączą w sobie elementy kaszubskie, niemieckie i kresowe, tworząc unikalny miks smaków. Wiele potraw opiera się na lokalnych produktach, takich jak śledzie, dorsze czy grzyby leśne. Kresowe wpływy natomiast wprowadziły do kuchni Pomorza Zachodniego smaki wschodnie, takie jak pierogi czy barszcze. Dzięki tym różnorodnym wpływom kuchnia Pomorza Zachodniego zachwyca swoją różnorodnością i autentycznym smakiem, przyciągając do regionu miłośników dobrego jedzenia z całego świata.

Mało znana jest nam kuchnia jamneńska. Mieszkańcy Jamna i Łabusza wyjechali po wojnie, a ich przepisy zostały mogły zostać zapomniane. Do 1980 roku kiedy to Rita Scheller w książce „Jamund” opisała historię wsi, jej mieszkańców oraz podaje kilka lokalnych przepisów. Według Rity ulubioną potrawą podczas jesieni była „czarna polewka” czyli zupa z krwią gęsi. Inną popularną potrawą jamneńską był „mus z żelowanych marchwi”. Według przepisu ziemniaki wraz z marchwią wstawić do osolonej wody i do zagotowania naciąć pietruszki. Kiedy tylko się zagotuje, dorzucić ryżu. Przesmażyć do tego knedle, przelać je mlekiem i doprawić imbirem, na końcu ponownie posypać nacią pietruszki i wysmażonymi skwarkami.

„Ryba po jamneńsku” była podawana przy każdym ważnym wydarzeniu z życia mieszkańców Jamna. Do przyrządzenia tej potrawy wybierano najchętniej płoć, leszcza lub dorsza. W osolonej wodzie należało ugotować do zmięknięcia ostrą papryczkę, kilka korzeni pietruszki i cebul oraz liście laurowe. Następnie dodawano melasy buraczanej aż do zbrązowienia potrawy. W zależności od rozmiaru ryby powinna być ona w wywarze w całości lub w mniejszych kawałkach i tak też naciągać sosem. Wówczas należało obrać kilka cebul, pociąć je w pióra i prażyć w mniejszym garnku wraz ze znaczną ilością cukru i niewielką porcją rybnego wywaru. Rybę układano w misie i zalewano sosem cebulowym. Danie podawano z chlebem lub z solonymi ziemniakami, do których można było przesmażyć cebulkę na maśle.

Więcej o kuchni jamneńskiej – https://prestizkoszalin.pl/2023/03/jak-niegdys-w-jamnie-jadano-przytaczamy-niektore-przepisy/

Bardziej znaną i obecnie chyba najbardziej kojarzoną potrawą Pomorza Zachodniego jest „pasztecik szczeciński”. Jego historia sięga końcówki lat 60. XX wieku. Historia pasztecika szczecińskiego sięga końca lat 60. XX wieku. Kiedy to Szczecińska Spółdzielnia Społem otrzymała od radzieckiego demobilu maszynę do wyrabiania „pierożków”, nazwanych pasztecikami. W latach 80. produkowano także paszteciki z masą jajeczną i rybną oraz z twarożkiem na słodko lub słono.

Pomorze Zachodnie to też alkohole. Miód pitny trójniak cedyński został stworzony z okazji tysiącletniej rocznicy bitwy pod Cedynią (1972) Nadodrzańskie Zakłady Przetwórstwa Owocowo-Warzywnego w Dębnie wprowadziły na rynek nową markę miodu pitnego (trójniaka) pod nazwą “Cedyński”. Trójniak Cedyński w 2018 roku został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Pomorza Zachodniego. Coraz bardziej popularne na Pomorzu Zachodnim stają się winnice. Jednak tradycja uprawiania winorośli na Pomorzu Zachodnim sięga XIII wieku. Na jego tereny winorośl przywędrowała wraz chrześcijaństwem, a pierwszymi winiarzami byli zakonnicy (cystersi), którzy uprawiali te rośliny w przyklasztornych gospodarstwach, a wino wykorzystywali do celów liturgicznych. Enoturystyka stała nową formą wypoczynku połączona z degustacją win. Oferta turystyczna winnic Pomorza Zachodniego z reguły obejmuje zwiedzanie i degustacje win w towarzystwie lokalnych przekąsek.

Miód pitny trójniak Cedyński wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych |  Wydział Rolnictwa i Rybactwa
Miód pitny Cedyński

Więcej o winiarniach Pomorza Zachodniego – https://winnicepomorzazachodniego.pl/winnice-zachodniopomorskie/enoturystyka/

Więcej o kuchni pomorskiej – https://prestizkoszalin.pl/2017/05/kuchnia-pomorska-bliska-a-nieznana/

Źródła: https://24kurier.pl/aktualnosci/wiadomosci/pasztecik-ma-52-lata/

https://prestizkoszalin.pl/2023/03/jak-niegdys-w-jamnie-jadano-przytaczamy-niektore-przepisy/ 

https://www.gov.pl/web/rolnictwo/miod-pitny-trojniak-cedynski