Zbliżające się wakacje oznaczają, że tysiące Polaków rozpocznie poszukiwania obiektów noclegowych – od tanich pokoi gościnnych, przez przytulne domki, po luksusowe hotele. Większość turystów szuka ofert w internecie, co ma swoje zalety, jednak może przysporzyć też wiele kłopotów. Policja ostrzega, że przed sezonem pojawią się ogłoszenia o kwaterach, których… w rzeczywistości nie ma. Dlatego apelujemy o dokładne sprawdzenie, czy nasze wymarzone miejsce na pewno istnieje.

W czasie przeglądania ofert naszą czujność powinny wzbudzić ogłoszenia z małą ilością informacji (brak NIP, nr konta bankowego, imienia i nazwiska właściciela) na stronie, dziwnie niska cena, propozycje podejrzanych form wpłaty zaliczki oraz brak opinii o wybranych obiekcie.

Wiarygodność kwaterodawcy możemy sprawdzić na wiele sposobów. Pierwszym z nich jest sprawdzenie, czy lokalizacja podana w ogłoszeniu w ogóle istnieje – w fałszywych ogłoszeniach często pojawią się adresy, których po prostu nie ma. Najbardziej aktualna mapa dostępna jest pod adresem www.mielno.e-mapa.net, jednak można skorzystać też z Google Maps, w których opcja „Street View” pozwoli nam zobaczyć realny widok z poziomu ulicy.

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie ewidencji obiektów świadczących usługi hotelarskie (www.mielno.bip.net.pl/?a=4935). Baza jest systematycznie aktualizowana, a jej weryfikacją zajmuje się Urząd Miasta. Spis jest również podstawą do tworzenia katalogu obiektów, dostępnego na stronie www.cit.mielno.pl w zakładce Giełda Noclegów, którą można się posłużyć przy szukaniu kwater. Katalog na stronie jest najbardziej wiarygodną bazą mieleńskich obiektów – powstaje on w stałej współpracy między mieleńskimi przedsiębiorcami, Urzędem i Informacją Turystyczną. Obiekt można sprawdzić samemu lub kontaktując się z Informacją Turystyczną w Mielnie ul. Chrobrego 3b pod numerami telefonu 94 316 60 48, 793 897 305.