18 listopada w kołobrzeskim hotelu Diva odbyło się spotkanie pt. „Program warsztatów nt. systemu rekomendacji miejsc przyjaznym rowerzystom w województwie zachodniopomorskim”. Spotkanie było skierowane do przedsiębiorców oraz podmiotów oferujących oferty noclegowe gastronomiczne czy turystyczne. Gościem specjalnym był Szymon Nitka – rowerzysta, bloger „Znaj kraj”.

Na początku spotkania omówiono kategorie i warunki przystępowania do systemu MPR przez pracownika Urzędu Marszałkowskiego w Szczecinie. Spotkanie z Szymonem Nitką było podzielone na 3 panele, które trwały około 30 min. Bloger zaznaczył, iż województwo zachodniopomorskie jest jednym z dwóch województw (drugie to woj. Małopolskie), w których turystkę rowerową traktuje się poważnie. Na Pomorzu Zachodnim ukończonych jest ponad 550 km dróg rowerowych i dużym atutem szlaków jest morze oraz leśny krajobraz.

Pierwszy panel szkoleń dotyczył turystyki rowerowej, która zmieniła swoje oblicze z szalonej jazdy dla nastolatków, a stała się odpoczynkiem, skierowana głównie do osób po 40 roku życia, które szukaj spokoju. Obecnie turystka rowerowa to także, poznanie lokalnych kultur oraz spędzenia czasu ze znajomymi. W krajach Europy Zachodniej (Niemcy, Francja, Niderlandy) turystyka rowerowa od lat jest jedna z najpopularniejszych gałęzi turystyki. Omówiono również trasy rowerowe w Polsce m.in. Velo Dunajec, Kaszubska Marszruta czy Szlak wokół Tatr.

W drugiej części panelu porównano miejsca przyjazne rowerzystom we Francji, Włoszech oraz Niemczech. Pokazując czego najbardziej oczekuje rowerzysta na trasie np. suszarnia, pralnia w obiekcie noclegowym, zamykane miejsce na rowery. Zaznaczył też, że przyjmowanie turystów rowerowych(jednodniowych) nie wiąże się tylko ze startami. Według blogera jeśli nocleg i okolica spodoba się rowerzyście na pewno poleci on to miejsce innym rowerzystom lub przy najbliższej okazji przyjedzie on ponownie w to miejsce i zostanie na dłużej.

Trzecia część panelu dotyczyła potrzeb niemieckiego turysty rowerowego, którego w naszym województwie jest najwięcej. Niemieccy rowerzyści najbardziej cenią sobie bezpieczeństwo, jakość oraz wygodę.

Zgłoś swój obiekt do MPR – https://rowery.wzp.pl/zglos-miejsce

Szlaki rowerowe i mapy do pobrania – https://cit.mielno.pl/szlaki-p/
https://cit.mielno.pl/dokumenty-do-pobrania/

 

Może być zdjęciem przedstawiającym 4 osoby i tekst „Kolobrzeg, 18 listopada 2022 znajkraj Miejsca Przyjazne Rowerzystom Warsztaty systemu.rekomendacj ystemu województwie zachodniopomorskim Pomorze Zachodnie Turystyka rowerowa Miejsca Przyjazne Rowerzystom Szlaki rowerowe w Niemczech Szlaki rowerowe Polsce Prezi නම Stary Kolejowy Szlak”

Może być zdjęciem przedstawiającym 3 osoby i ludzie stoją