A jakby tak przenieść Toskanię do Zachodniopomorskiego? Jest to coraz bardziej  możliwe. Winnice na Pomorzu Zachodnim tworzą nowy produkt turystyczny naszego regionu. Obecnie mamy 19 winnic, które oprócz degustacji i zakupu win oferują także, noclegi.

O enoturystyce

Enoturystyka, czyli turystyka winiarska jest stosunkowo nową, ale bardzo dynamicznie rozwijającą się gałęzią turystyki. Polegającą na odwiedzaniu miejsc uprawy winorośli, poznawaniu regionów winiarskich i ich szeroko pojętej kultury.

Podróże do regionów, w których produkowane było wino znane są ludzkości od bardzo dawna, wycieczki enoturystyczne na szerszą skalę zaczęły się w XX wieku. Nastąpiły wtedy dość znaczne zmiany społeczne – klasa średnia stała się liczniejsza i bardziej zamożna, a popularnym i łatwo dostępnym środkiem transportu była kolej. Pierwsze, edukacyjne ścieżki winiarskie pojawiły się w Niemczech w latach 20tych XX wieku.

enoturystyka w polsce

Polskie winiarstwo jest w dość wyjątkowym punkcie – po stosunkowo niedawnym odrodzeniu przeżywa bardzo intensywny rozwój. W postaci małych winnic rodzinnych jak i w formie średnich i dużych profesjonalnych przedsięwzięć.

Na południu kraju mamy, aż 10 szlaków winnych https://www.enoportal.pl/szlaki/

winnice na pomorzu zachodnim

W winnicach Pomorza Zachodniego uprawiane są przede wszystkim winorośla z odmian PIWI, które są odporne na niskie temperatury oraz choroby. Do takich szczepów należą m.in.: popularne w Polsce Solaris, Regent czy Rondo. Pierwsze winnice na Pomorzu powstały już w 2008r. Dodatkowo w listopadzie 2021 i maju 2022r. na dziedzińcu Zamku Książąt Pomorskich w Szczecinie odbyły się dwie edycje Festiwalu Wina Pomorza Zachodniego, który za każdym razem odwiedziło ponad 5000 osób.

Najbliżej Gminy Mielno znajdują się cztery winnice.

1.Winnica Wine & Tennis posiadająca dwie lokalizacje – Koszalin (Lubiatowo) oraz Rościno k. Białogardu. Winnica oferuje nocleg i zwiedzanie.

2.Winnica Amber znajdująca się w Malechowie, w ofercie winnicy: nocleg, zwiedzanie, zakup win oraz degustacja.

3.Winnica Bursztynowa w Gorzycy gm. Malechowo oferująca zwiedzanie, nocleg i degustację.

4. Winnica Darłowo znajdująca się tylko 4 km od wybrzeża Morza Bałtyckiego. Oferuje ona noclegi, zwiedzanie, degustacje i zakup win.

Więcej o winnicach – https://winnicepomorzazachodniego.pl/poznaj-winnice/

Folder “Poznaj Winnice Pomorza Zachodniego” – https://www.zrot.pl/images/pliki/Winnice/Poznaj_Winnice_Pomorza_Zachodniego_.pdf