Najbliższe imprezy

No data was found
kwiecień 2024
PWŚCPSN
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
1
2
3
4
5
Od 18:00 - 13 maja, 2023
Do
Muzeum w Koszalinie, ul. Młyńska 37-39
Noc Muzeów w Muzeum w Koszalinie
W siedzibie Muzeum w przy ulicy Młyńskiej pokazane zostaną zabytki z rzadka lub zgoła nigdy nieprezentowane szerszej publiczności: z powodów konserwatorskich, ze względu na trudności ekspozycyjne lub wyjątkowy charakter, nieprzystający do profilu muzealnej kolekcji. O wszystkich będzie można porozmawiać z kustoszami, czyli opiekunami zbiorów. Zainteresowani dawnym ludem Gotów, który zostawił swój ślad także na naszych ziemiach, poznają jego tajemnice – z ust archeologa dra Andrzeja Kasprzaka od wielu lat badającego tę fascynującą kulturę. Miłośnicy archeologii dowiedzą się ponadto – podczas prezentacji sprzętu wykorzystywanego do badań archeologicznych – jak pozyskuje się starożytne artefakty. Miłośnicy numizmatyki będą mogli obserwować proces bicia monet (jeżeli sił starczy, również się weń włączyć) i dowiedzieć się co nieco o koszalińskich mennicach, tych oficjalnych i tych produkujących fałszywe pieniądze. Przygotowaliśmy też dwa konkursy: historyczny i etnograficzny. A kto chciałby poćwiczyć spostrzegawczość, zwiedzi nasze ekspozycje ze specjalnym mini przewodnikiem, w którym zadamy kilka zagadek na temat muzealnych budynków i prezentowanych w nich zbiorów.
Dla dzieci, ale i dla ciekawych dorosłych dział edukacji przygotowuje Laboratorium Pigmentów Naturalnych. Będzie to prezentacja barwników roślinnych i mineralnych, sposobów ich pozyskiwania i technik zastosowania. Opowieść połączona zostanie z warsztatami, a zatem uczestnicy będą mogli samodzielnie ucierać, destylować, ekstrahować… Jak prawdziwi (al)chemicy!
Dział Sztuki Współczesnej przygotował nie lada gratkę: prezentację zatytułowaną „Akt w sztuce współczesnej”. Kto chce się dowiedzieć, jak artyści nowocześni interpretowali jeden z najstarszych tematów ikonograficznych, musi odwiedzić tej nocy nasze Muzeum!
W Zagrodzie Jamneńskiej będzie tej nocy magicznie… Goście zaproszeni zostaną na warsztaty, podczas których uplotą “Bransoletki szczęścia” (godz. 18.00-19.00), farbami akrylowymi oraz fluorescencyjnymi ożywią ceramiczne “Motyle nocy” (godz. 21.00-22.00), a także wyznaczą na podwórzu “Kamienny ślad” z kamieni, również pomalowanych fluorescencyjnym barwnikiem (godz. 19.30-20.30). Będą też mogli zwiedzić stałą wystawę prezentującą życie dawnych mieszkańców Jamna i Łabusza oraz zakupić pyszności przygotowane przez Jamneńskie Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne.