Wypoczywanie nad morzem zazwyczaj wiąże się z częstym przebywanie nad wodą. Czasem mimo ładnej pogody nie można skorzystać z uroków morza i pozostaje tylko odpoczynek na piasku. Dlatego zawsze warto sprawdzać jaki kolor flagi powiewa przy maszcie ratowników lub zejściu na plażę. Co oznaczają kolory flag na plaży i kiedy można bez obaw pływać, a kiedy zaleca się pozostać przy brzegu?

biała flaga

Biała flaga oznacza bezpieczne przebywanie w wodzie w godzinach pracy ratowników.

 

czerwona flaga

Czerwona flaga oznacza zakaz przebywania w wodzie. Jej wywieszenie nie jest spowodowane lenistwem ratowników, ale wyjątkowymi okolicznościami, które uniemożliwiają kąpiel nawet w słoneczne dni. Powiewa ona na wietrze, gdy temperatura wody jest niższa niż 14°C, wiatr wieje z prędkością powyżej 5 stopni w skali Beauforta, możemy zaobserwować występowanie pienistych fal, których wysokość przekracza 70 cm, mają miejsce bardzo silne prądy wsteczne, trwa akcja ratownicza, prędkość nurtu wody przekracza 1 m/s. Czerwona flaga pojawi się również gdy występują chemiczne lub biologiczne skażenia wody np. występowanie sinic oraz w przypadku wyładowań atmosferycznych.

błękitna flaga

Na plażach możecie zaobserwować jeszcze jedną flagę – błękitną, jednakże ta ma nieco inne znaczenie niż te wcześniej opisane, gdyż jest znakiem jakości i wysokich standardów. Niebieska flaga jest zatem certyfikatem, o który należy się corocznie starać i aby ją otrzymać należy przejść rygorystyczne kontrole: m.in. ocenia się jakość wody, utrzymywanie porządku i czystości na terenie kąpieliska i w otoczeniu, bezpieczeństwo na terenie kąpieliska, dostępność oraz udogodnienia w stosunku do osób niepełnosprawnych. W tym roku taką flagę będziecie mogli zobaczyć na plaży głównej w Mielnie!

sezon kąpielowy 2023

Przypominamy, że w roku 2023 okres sezonu kąpielowego określa się od dnia 1 lipca do dnia 27 sierpnia w godz. 9:30-17:30. W Gminie Mielno na rok 2023 otwartych będzie 17 kąpielisk – wykaz kąpielisk https://mielno.bip.net.pl/?p=document&action=show&id=20194&bar_id=9368

Kolor flagi, temperaturę i stan wody polecamy sprawdzać na https://sk.gis.gov.pl/ Jest to serwis kąpieliskowy, który jest systemem informacyjnym prezentującym wykaz wszystkich kąpielisk wyznaczonych uchwałami rad gmin.