🌊 Witajcie! Dzisiaj chcielibyśmy zaprosić Was na fascynującą podróż po historii Pomorza Zachodniego. 🏰📚

Razem będziemy odkrywać tajemnice naszego pięknego regionu, poznawać jego wyjątkowe miejsca, wydarzenia i spotykać się z niezwykłymi postaciami. 🗺️🌅

Przygotujcie się na 5 historii, które przeniosą Was w czasie i pozwolą lepiej zrozumieć naszą małą ojczyznę. 🏖️🏰 Dołączcie do nas w #historycznepiątki i razem odkryjmy historię Pomorza Zachodniego! #PomorzeZachodnie

Dziś opowiemy Wam o latarniach morskich.

Najwyższa ma 133 m i znajduje się w Arabii Saudyjskiej, najstarsza  została przez Rzymian między 98 a 117 rokiem n.e. i wciąż działa!  Natomiast największa w Polsce znajduje się w Świnoujściu.

Historia latarń morskich zaczyna się już w starożytności kiedy to na  brzegach skał rozpalano pochodnie, później zaczęto stosować tzw. Bilzy w kształcie żurawia, które dostarczały światło nad brzeg morza. Na terenie  Polski pierwsze wzmianki o pierwowzorach latarń szacuje się na rok 1070. Latarnie budowano horyzontalnie w promilu 500 mil, każda musiała wyglądać inaczej, by marynarze nie pomylili się. Na świecie jest ich około 18 tysięcy, a na polskim wybrzeżu czynnych jest 15 latarni z czego 7 Pomorzu Zachodnim. Budowano je w celu zapewnienia bezpieczeństwa żeglarzom i nawigatorom na morzu. Przed wynalezieniem latarni morskich, żeglarze mieli trudności z nawigacją w nocy lub w trudnych warunkach pogodowych, co często prowadziło do wypadków i utraty życia. Budowa latarni morskich umożliwiła żeglarzom orientację na morzu, dzięki czemu mogli uniknąć niebezpiecznych obszarów, jak np. skały, mielizny czy rafy. Latarnie morskie są wyposażone w silne źródło światła, które widoczne jest z daleka, co umożliwia żeglarzom ustalenie swojej pozycji i bezpieczne prowadzenie statku. W Polsce latarnie przestano budować w latach 50. XX wieku.

A jak to się stało, że to właśnie w Gąskach zbudowano latarnię? Na wysokości miejscowości Funkenhagen (Gąski) liczne statki opadały na mieliźnie lub rozbijały się o brzeg. Dlatego właśnie w połowie XIX w. zdecydowano o budowie latarni morskiej. Prace rozpoczęto w 1876 roku i zakończono pod koniec 1877 roku. A oficjalne otwarcie przypadło na 1878 rok, a dokładnie na 1 stycznia 1878. Koszt budowy wyniósł 20 600 marek niemieckich. Czerwone cegły, z której zbudowana jest latarnia dostarczano ze statków poprzez prowizoryczny mostek. Z latarni do brzegu jest 112 m! Wysoka na 49,8 m (druga co do wielkości na Pomorzu Zachodnim) i na szczyt prowadzi 226 krętych schodków.

Podczas II wojny światowej latarnia w Gąskach została częściowo zniszczona. Po wojnie została odbudowana i wznowiła swoją działalność już 1948 roku. Szybko stała się atrakcją turystyczną. I jednym z najważniejszych jakie trzeba odwiedzić będąc w gminie Mielno.

Przez północną część Polski biegnie „Szlak Latarń Morskich” znajduje się na nich 7 latarni : Świnoujście, Kikut, Niechorze, Kołobrzeg, Gąski, Darłowo i Jarosławiec. Tylko latarnia Kikut jest wyłączone ze zwiedzania, ponieważ jako jedyna nie jest obsługiwana przez latarników.

Budowa latarni morskich to już przeszłość jednak są one żywym pomnikiem historii i techniki dawnych lat, pełnią funkcję atrakcji turystycznych na naszym wybrzeżu oraz co najważniejsze pomagają one strudzonym wędrowcom, rybakom oraz marynarzom po wrócić szczęśliwie do domów. Latarnie morskie są nie odłączoną część naszego krajobrazu i ciężko jest sobie wyobrazić Pomorze Zachodnie bez wielkich wież.

Latarnię Morską w Gąskach możecie zwiedzić poza sezonem w każdy weekend po uprzednim kontakcie z latarnikiem. W trakcie sezonu letniego latarnia otwarta jest codziennie, aż do zachodu słońca.  Zachęcamy Was do odwiedzenia Latarni Morskiej w Gąskach jak i przejechania całego Szlaku Latarni Morskich!

 

Kontakt

Latarnia Morska w Gąskach, ul. Latarników 7, tel. 604 803 266

Więcej o szlaku – https://pomorzezachodnie.travel/Poznawaj-Szlaki_turystyczne-Tematyczne/a,11750/Szlak_Latarni_Morskich

Więcej o pracy latarnika – https://youtu.be/CWZ3SkNQxMg?si=uFqSEPXG3IB_5Kdp

Źródła :

http://latarnie.com.pl/index.php/gaski-opis/

https://www.polskieradio.pl/10/5366/Artykul/2559150,Latarnie-morskie-wciaz-swieca-a-czy-sa-potrzebne

http://uriasz.am.szczecin.pl/prace_dyplomowe/leksykon/glowna/definicje/definicje/garnek_wulkana.html

https://pl.wikipedia.org/wiki/Latarnia_morska

 

 

 

Skip to content