gmina mielno

Gmina Mielno jest atrakcyjna nie tylko latem, ale też jesienią i zimą. Tutaj każdy znajdzie coś dla siebie – aktywne spędzanie czasu, wyjazd z dziećmi czy relaks.

1.trasy rowerowe

Położenie między dwiema wodami oraz lasem jest idealnym miejscem dla osób chcących spędzić czas aktywnie. 25 km wybrzeża morskiego oraz atrakcyjne trasy piesze/rowerowe zachęcają do spacerowania oraz jazdy rowerem.

Jedna z przebiegających tras rowerowych przez gminę to VELO BALTICA. Większość jej trasy przebiega przez asfaltową trasę w mieleńskim lesie. Przemierzając jej kilometry zobaczysz m.in. bunkry (fragment Leśnej Pętli Przygód i Tajemnic), obelisk 16 południka, promenadę w Sarbinowie, latarnię morską w Gąskach – druga co do wielkości na Polskim Wybrzeżu, aby wejść na szczyt trzeba pokonać ponad 200 schodków.

Trasy rowerowe w Gminie Mielno dostępne na: https://cit.mielno.pl/szlaki-p/

Fot.1 Obelisk 16 południka
Fot. 2 Bunkier na trasie Leśnej Pętli Przygód i Tajemnic
Fot. 3 Latarnia Morska w Gąskach
2.trasa rekreacyjna – leśna pętla przygód i tajemnic

3 km trasa rekreacyjna to nie tylko wyśmienita zabawa dla najmłodszych, ale także dla nieco starszych. Na trasie Leśnej Pętli stoją dwa tajemnicze poniemieckie bunkry, drewniana łódka, drewniane rzeźby takie jak szyszka, żołądź czy orzeszek. Na trasie pętli znajdziecie również platformę widokową czy stanowisko archeologiczne z informacjami o średniowiecznym grodzisku.

Fot. 4 Drewniana łódka na trasie Leśnej Pętli
Fot. 5 Zrekonstruowane grodzisko z fosą na terenie Leśnej Pętli
Fot. 6 Jedna z drewnianych rzeźb – żołądź
Fot. 7 Platforma widokowa
Fot. 8 Mapa Leśnej Pętli Przygód i Tajemnic
3.morze i jezioro
3.1 mielno

Promenada Przyjaźni w Mielnie, bo tak brzmi jej pełna nazwa, powstała w 1908 roku. Pierwotnie miała ona funkcję ochronną wobec przybrzeżnych wydm – umacniała i zabezpieczała brzeg przed niszczycielskim działaniem fal morskich. 2018 r. w ramach ostatniego etapu odbudowy przedsięwzięcia połączono dwa istniejące odcinki – zabrane przez żywioł – w jedną całość i jej długość to prawie 2 km.

Promenadę przyozdabia galeria barwnych grafik autorstwa Cukina – lokalnego artysty. Warto dodać, iż artysta znany jest przede wszystkim z efektownych graffiti i murali, które zdobią wiele budynków w regionie. Jego sztuka wykracza jednak poza ścienne obrazy, czego dowodem jest świat nadmorskiego kurortu widziany właśnie oczami street art’owca. Każdą z atrakcji można porównać z oryginałem.

Alternatywą dla spacerów wzdłuż morza jest spacer brzegiem jeziora Jamno. Tą drogą można dojść lub dojechać rowerem do miejscowości Łazy – jest to około 12 km. Ścieżka wzdłuż jeziora jest również fragmentem trasy VELO BALTICA w stronę Darłowa.

 

Fot. 9 Promenada Przyjaźni
Fot. 10 Grafiki Cukina na promenadzie w Mielnie
Fot. 11 Widok na jezioro Jamno
3.2 sarbinowo

W 1910 roku postanowiono umocnić brzeg, tworząc mur zaporowy z kamieni oraz betonu, mający długość około kilometra. Ten mur stanowił później fundament pod budowę obecnie istniejącej promenady. W 2013r. przebudowano promenadę, która ma 1,2 km i ciągnie się przez centralną część miejscowości.

Fot. 12 Promenada w Sarbinowie
3.3 chłopy

Jedyne w powiecie molo i to w naszej gminie w miejscowości Chłopy. Ma 90 m długości i jest dwupoziomowe. Pierwszy poziom jest dostępny dla zwiedzających, natomiast drugi poziom pomaga rybakom w transporcie ryb na brzeg.

Fot. 13 Molo w Chłopach
3.4 łazy

W Łazach przy głównym wejściu na plaże znajduje się taras widokowy z ławkami i pomnikiem kotwicy. Z tarasu rozpościera się piękny widok na Bałtyk.

Fot. 14 Pomnik kotwicy w Łazach
Fot. 15 Platforma widokowa na plaży głównej w Łazach
3.5 kanał jamneński

Kanał Jamneński – przetoka wodna przecinająca Mierzeję Jamneńską i łączączy jezioro Jamno z Morzem Bałtyckim. Długość cieku to ok. 0,7 km. W czasie sztormów następował dopływ wód morskich do jeziora – w skali roku nawet do 25 mln m3, aby przeciwdziałać niszczeniu rzadko spotykanego ekosystemu mierzei i samego kanału, w 2013 r. zbudowano wrota sztormowe – zamykające się automatycznie podczas sztormów.

Fot. 16 Kanał Jamneński z lotu ptaka
4. muzeum regionalne – skarbnica wioski rybackiej w chłopach i ścieżka historyczna

Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach została oddana do użytku w 2019 r. Jest to multimedialna przestrzeń prezentująca lokalne pamiątki oraz historię rybactwa. W budynku znajdują się pamiątki związane z tradycjami rybackimi, ekspozycje poświęcone Morzu Bałtyckiemu, ekologii oraz środowisku morskiemu. Muzeum posiada dwie sale wystawowe – Sala Tradycji i Sala Rybacka. Sala tradycji może poszczycić się takimi eksponatami jak: wafelnica z 1872 r., maszyna do szycia marki Singer z 1904 r. czy lodówka z ok. 1920 r. W Sali Rybackiej została odtworzona przystań rybacka z repliką łodzi z Chłopów, w której można przeżyć symulowany rejs po Bałtyku w czasie burzy. Na lewej burcie stoi manekin ubrany w oryginalny strój rybaka z 1957 r., a obok w drewnianych skrzyniach do ryb prócz sieci znalazła się nieużywana obecnie szklana boja.

 

Fot.17 Muzeum Skarbnica Wioski Rybackiej w Chłopach
Fot. 18 Eksponat z wystawy w Muzeum Skarbnicy Wioski Rybackiej
Fot. 19 Eksponat z wystawy w Muzeum Skarbnicy Wioski Rybackiej

Na terenie miejscowości, wzdłuż ul. Kapitańskiej można spotkać tablice historyczne pokazujące i opisujące wygląd Chłopów z dawnych lat. Dużym zainteresowaniem cieszy się mapa przedstawiająca Chłopy z 1930 roku, która opisuje historię Chłopów, domostwa istniejące do dnia dzisiejszego oraz wiele ciekawostek historycznych dotyczących miejscowości. Oprócz mapy zamontowane zostały także tablice na wybranych budynkach przedstawiające stare zdjęcia posesji i ważne wydarzenia z nią związane.

Fot. 20 Tablica informacyjna na ścieżce historycznej w Chłopach
5. Dzieci w gminie mielno

Leśna Pętla to nie jedyna atrakcja czekająca na dzieci w Gminie Mielno. Lodowisko w Dune Beach Resort, z którego możecie skorzystać nie tylko przy minusowych temperaturach, ale o każdej porze roku, lodowisko nigdy się nie roztopi! Na miejscu można również wypożyczyć łyżwy. Kolejną atrakcją w Dune jest strefa symulatorów –  Dune Golf & Racing możecie poczuć takie same emocje, jak podczas gry na polu golfowym lub przy prawdziwym wyścigu samochodowym.

Fot. 21 Lodowisko w Dune Beach Resort
Fot. 22 Strefa Symulatorów w Dune Beach Resort
5.1 questy

Na terenie Gminy Mielno dostępne są trzy warianty questów – wyprawy odkrywców. Prowadzą one przez miejscowości Mielno, Chłopy oraz Gąski, dzięki nim można odkryć piękno Gminy Mielno i dowiedzieć się wiele ciekawych informacji. Za odgadnięcie hasła na odkrywców czekają gadżety. Questy dostępne, także wersji angielskiej i niemieckiej.

Fot.23 Questy – Wyprawy odkrywców
6. morsowanie

Dla fanów zimnej kąpieli właśnie rozpoczął się sezon kąpieliskowy. Gmina Mielno jest idealnym miejscem, aby tutaj rozpocząć swoją przygodę z morsowaniem, ponieważ jest ona zimową stolicą morsowania. Naukę morsowania można rozpocząć na plażach w Łazach, Mielno-Unieście, Mielenko, Chłopy, Sarbinowo czy Gąski łącznie 25 km plaż!

Fot. 24 Kąpiel morsów podczas Zlotu Morsów 2018r.
7. Polska zobacz więcej. weekend za pół ceny

Są to specjalnie przygotowane oferty turystyczne w obniżonych o 50% cenach. Akcja POLSKA ZOBACZ WIĘCEJ – WEEKEND ZA PÓŁ CENY to kampania skierowana zarówno do branży turystycznej, jak i turystów. W tym roku, aż w dwa weekendy listopada 18-20 oraz 25-27.11.2022 r.

Zobacz dostępne oferty w Gminie Mielno i rezerwuj swój wolny weekend! https://polskazobaczwiecej.pl/przegladanie-ofert

Informacje o wszystkich atrakcjach – https://cit.mielno.pl/atrakcje/

Bądź na bieżąco – https://www.facebook.com/MielnoTravel/

 

 

 

 

 

Skip to content