🌊 Witajcie w trzynastym tygodniu #historycznepiątki ⌛🐘

Wiecie, że Trzebiatów to jedyne miasto w Europie, które za symbol ma słonia. Skąd słoń w nadmorskim polskim mieście? Wszystko za sprawą odkrytego w 1914 roku sgraffito na jednej ze ścian kamienicy znajdującej się na Rynku w Trzebiatowie. A co to jest sgraffito? To technika sgraffita ściennego polegająca na nakładaniu kolejnych, kolorowych warstw tynku i zeskrobywaniu fragmentów warstw w czasie, kiedy jeszcze one nie utwardziły się.

Sgraffito ze słoniem powstało w 1639 roku. A kim był uwieczniony przez nieznanego artystę słoń?  Była to słonica Hansken, która odwiedziła Trzebiatów w 1639 roku wraz z grupą cyrkową. Hansken była gwiazdą XVII wiecznej Europy jej sława porównywalna byłaby do dzisiejszych gwiazd Hollywood. Sportretowali ją m.in.: Stefano della Bella, Herman Saftleven Młodszy oraz Rembrandt, który uwiecznił słonicę na dziele „Adam i Ewa”. Na jej cześć nazwano holenderski statek “Biały Słoń”, uczestniczący w bitwie pod Livorno.

Plik:Rembrandt van Rijn - Adam and Eve - Google Art Project.jpg
Adam i Ewa autorstwa Rembrandta, a w tle Hansken

Słonica Indyjska urodziła się na Cejlonie w 1630 roku i została zabrana do Europy na statku Holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej do Amsterdamu jako podarunek od władcy Cejlonu dla Fryderyka Henryka Orańskiego. Słoń szybko stał się atrakcją i przyciągał tłumy gapiów. Każdy, kto chciał ją zobaczyć, musiał wpłacić niewielką opłatę na poczet ubogich. Po krótkim pobycie w królewskich stajniach słonica zmieniła właściciela. Został nim kuzyn Fryderyka – Mauritz Johan von Nassau-Siegen. Niestety u niego też słonica długo nie została. Została sprzedana za 8000 guldenów. Nowy właściciel nauczył słonicę 36 sztuczek, takich jak: maszerowanie z flagą w trąbie, podnoszenie pieniędzy, granie na bębnie czy machaniem szablą. Hansken nie był obcy smak piwa i alkoholi wysokoprocentowych. W latach 1638–1640 słonica ruszyła w tournée wraz z opiekunem i innymi zwierzętami przemierzyła Danię, kraje Rzeszy Niemieckiej i Rzeczpospolite. I tak właśnie 1639 roku Hansken odwiedziła Trzebiatów.

Będąc w Trzebiatowie koniecznie musicie zobaczyć zabytkowe sgraffito i przejść się Szlakiem Słonia, który obejmuje 9 najważniejszy zabytków Trzebiatowa. Na 2 km szlaku oprócz sgarffito zobaczycie m.in.: Kościół Mariacki, Ratusz, Most na Regą czy Kaplicę Kaszana.

Sgraffito na elewacji zewnętrznej
Sgraffito ze słonicą Hansken na trzebiatowski rynku pod numerem 26 (róg rynku i ulicy Zajazdowej) https://pomorzezachodnie.travel/Poznawaj-Dziedzictwo_Pomorza-Pozostale_zabytki/a,3022/Sgraffito_na_elewacji_zewnetrznej

http://www.ujscieregi.pl/asp/pliki/pobierz/szlakslonia2.jpg – Sprawdźcie jak wygląda Szlak Słonia

Mimo, że sam Rembrandt nigdy nie był w Trzebiatowie to sgraffito wzorowane na rycinie Rembrandta stało się nieodłącznym symbolem Trzebiatowa.

Źródła:

https://www.youtube.com/watch?v=qR2q-v_17jY

https://www.youtube.com/watch?v=4OeLOKtmR-g

https://ciekawostkihistoryczne.pl/2021/07/23/hansken-niezwykla-historia-pewnej-slonicy/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Hansken