🌊 Witajcie w jedenastym tygodniu #historczynepiątki 🎨🖌️

Dzisiaj przenosimy się do Słupska, a dokładniej do Białego Spichlerza gdzie możecie podziwiać kolekcje obrazów Stanisława Ignacego Witkiewicza. Pierwsze obrazy trafiły do Muzeum w 1965 roku, kiedy to większe muzea w Polsce nie były zainteresowane posiadaniem jego prac.

Choć Stanisław Ignacy Witkiewicz nigdy nie był w Słupsku to właśnie tutaj mieści się muzeum artysty. Ten wyjątkowy malarz, fotograf, pisarz, dramaturg, filozof, geniusz zasłynął ze swojej ekscentryczności i tworzenia dzieł pod wpływem różnych substancji. Wbrew wielu plotkom, nie zawsze były to narkotyki… lecz duża ilość kawy.

Stanisław urodził się 24 lutego 1885 roku w Warszawie. Był synem Stanisława Witkiewicza, twórcy i popularyzatora stylu zakopiańskiego. Pierwsze lata życia spędził w Warszawie, w 1890 roku z powodu choroby ojca cała rodzina przeniosła się do Zakopanego.

Witkacy nie chodzi do szkoły, jego ojciec uważał, że szkoła „zabija” indywidualizm. Lekcji domowych udzielali mu wybitni artyści. To właśnie w Zakopanem tworzył pierwsze dzieła jeszcze farbami olejnymi. W późniejszym okresie Witkacy korzystał tylko z pasteli. Jego pseudonim „Witkacy” pojawił się po raz pierwszy w podpisie widokówki wysłanej do ojca 6 kwietnia 1913 roku. Został utworzony, poprzez połączenie nazwiska z drugim imieniem, dla odróżnienia od sławnego ojca.

Z powodu braku środków do życia Witkacy rzuca malowanie pejzaży i w 1925 roku otwiera Jednoosobową Firmę Portretową S.I. Witkiewicz. Aby zaoszczędzić na materiałach portrety wychodzące z jego pracowni był malowane pastelami.  Motto firmy to „Klient musi być zadowolony. Nieporozumienia wykluczone”. Jak widzimy Witkacy nie kierował się powiedzeniem klient nasz Pan. Klient zamawiający u niego portret musiał się dostosować do artysty. Witkiewicz nie zwracał uwagi na ubiór czy dodatki portretowanej osoby. Witkacy skategoryzował swoje portrety w pięciu podstawowych typach: od A do E. Aby uniknąć nieporozumień każdy z klientów musiał przeczytać i dostosować się do regulaminu, który wyglądał tak:

Oprócz typów obrazów zamieszczonych na płótnie możemy przeczytać dodatkowe znaki na obrazach Witkacego. Bardzo często na swoich obrazach (najczęściej portretach) dopisywał pod wpływem czego tworzył, ale nie tylko. Na jego obrazach można więc zauważyć takie oznaczenia: FBZ – fajka bez zaciągania, FZZ – fajka z zaciąganiem, NP 12 – nie palił 12 dni, NΠ 3 – nie pił 3 dni, cof. – pił kawę, pyfko, pywo – piwo Co – kokaina czy T.U czyli Talent Umarł. Podpisywał się również jako „Maciej Witkiewicz”, „Witcuś” jednak obrazy z tymi podpisami były przeznaczone dla znajomych. Witakcy często płacił swoimi obrazami np. swojemu dobremu znajomemu i dentyście Włodzimierzowi Nawrockiemu za usługi stomatologiczne płacił obrazami. Dzięki temu możemy teraz podziwiać piękną kolekcję obrazów Marii i Włodzimierza Nawrockich i ich córki Anny.

Portret Tadeusza Boya-Żeleńskiego z podpisem Witkacego jako Maciej Witkieiwcz
Portret dziecięcy Anny Nawrockiej

Aby zapoznać się bliżej ze sztuką Stanisława Ignacego Witkiewicza zapraszamy do Muzeum Pomorza Środkowego tam w Białym Spichlerzu znajdziecie największą w Polsce i na świecie kolekcję jego obrazów. W kolekcji znajduję się około 267 obrazów w dużej większości pastelowych.

Autoportret
Autoportret
Zwrócicie uwagę na napisy
Zwróćcie uwagę na napisy

Więcej o wystawie – https://www.youtube.com/watch?v=S_DWfGbsBqs

Więcej o Witkacym – https://www.youtube.com/watch?v=04vDLbG0dVQ

A jeśli chcecie poznać Witkacego jako pisarza koniecznie odwiedźcie Bibliotekę w Mielnie. Będziecie mogli wypożyczyć w niej dwa dramaty – „Szewcy”, „W małym dworku” i powieść „Nienasycenie”.

Nasz tekst jest znacznym skróceniem życia i sztuki Witkacego, zachęcamy do dokładnego zapoznania się z twórczością tego niezwykłego artysty.

Witkacy jako pisarz – https://www.youtube.com/watch?v=4jVgqUUuxqU

Źródła:
https://sztukipiekne.pl/firma-portretowa-s-i-witkiewicz/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Stanis%C5%82aw_Ignacy_Witkiewicz

https://muzeum.slupsk.pl/zbiory/witkacy/